Lázně Luhačovice - nový vítěz (foto: archiv CzechTourism) Orlické hory – řeka Orlice (foto: DS OHP) Podzim v Českém Švýcarsku Kostel v bystřickém Vítochově Baťův kanál na Slovácku Stezka korunami stromů u Lipna Svítání nad Jeseníky

Zlínsko a Luhačovicko - Excelentní evropská destinace EDEN 2019

Téma: „Léčené lázeňství a well-being tourism

V podhůří Bílých Karpat, schoulené mezi lesy, leží malebné město-park Luhačovice. Pohádkový dojem dotváří i naprosto jedinečná a nezaměnitelná architektura. Právě zachovalost a malebnost tohoto města-parku ve spojení s unikátními léčivými prameny i cílevědomé budování lázeňského ruchu jako trvale udržitelného, dovedlo Luhačovice v roce 2019 k titulu Evropská excelentní destinace v oblasti léčebné lázeňství a well-being tourism.

Identita lázní je dána především originálními stavbami architekta Dušana Jurkoviče. Díky nim jsou Luhačovice identifikovatelné na první pohled. Druhým faktorem, který dělá z Luhačovic evropskou špičku v lázeňské léčbě, je voda. Vyvěrá tu šestnáct kyselek a jeden sirný pramen. Blahodárné a léčivé přírodní minerální prameny v čele se světoznámou Vincentkou jsou prověřeny třemi sty lety existence lázní.

Tradiční léčebné lázeňství tu doplňují nejen léčebné pobyty, ale také stále komfortnější nabídka wellness aktivit a produktů. Návštěvník se po městě komfortně pohybuje systémem veřejné dopravy a stejně se může vypravit i do blízkého okolí. Šest značených městských tras plynule navazuje na turistické i naučné stezky. Městem pendluje turistický vláček.

Osobitou Jurkovičovu architekturu je možné obdivovat třeba v rámci prohlídek organizovaných Informačním centrem. Je tu slavný Jurkovičův dům, ale také Chaloupka, Lázeňský dům Jestřabí, Valaška, Vodoléčebný ústav s lázeňskou plovárnou, Sluneční lázně nebo Hudební pavilon. Luhačovice jsou i městem nádherných výstavných vil, které jsou vlastně živoucí galerií architektury minulého století. Další pozoruhodnou budovou je novorenesanční Augustiniánský dvůr, jehož součástí je i novogotická kaple. Zajímavými budovami jsou i Lázeňské divadlo nebo barokní zámek.

Po celý rok vás přivítá městská plovárna s bazénem doplněným o mnohá wellness i zábavná zařízení. V Jurkovičových Slunečních lázních se už sice v historickém bazénu koupat nedá, ale zážitek z dochovaných převlékacích kabin i ze slunění v duchu první republiky rozhodně stojí za to. Na přilehlé Luhačovické přehradě se dá jezdit na kole i in-line bruslích, koupat se, rybařit, odpočívat a bavit se.

Tradičními akcemi jsou Otvírání pramenů i pravidelné odpolední kolonádní koncerty. Konají se tu ale i divadelní festivaly, přehlídky souborů dechové hudby, festival Luhovaný Vincent, luhačovická pouť i festival vážné hudby Janáček a Luhačovice. Oblíbený a už tradiční je i turnaj v pétanque. Zážitkem zcela jedinečným je pak večer v prvorepublikovém nočním klubu v budově hotelu Alexandria s dokonale vytvořenou atmosférou třicátých let.

V okolí je mnoho mimořádně zajímavých míst. Barokní zámek ve Vizovicích, historické královské město Uherský Brod anebo naprostá rarita - slovácká obec Vlčnov proslulá především zvyky a obyčeji, z nichž nejslavnější je Jízda králů, součást seznamu UNESCO.

Více informací na: https://www.zlinsko-luhacovicko.cz


motto „discover europe‘s hidden treasures“