Podzim v Českém Švýcarsku Kostel v bystřickém Vítochově Baťův kanál na Slovácku Stezka korunami stromů u Lipna Svítání nad Jeseníky

Vítězné regiony z let 2009-2015

České Švýcarsko

kategorie „Cestovní ruch a chráněná území" 2008/2009

Lesy táhnoucí se kam oko dohlédne, hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné věže pískovcových měst. To vše nabízí krajina plná tajemství –  České Švýcarsko.

Národní park na pomezí hranic s německým Saskem se stal historicky prvním vítězem soutěže EDEN za Českou republiku. Je ideálním místem pro odpočinek a načerpání nových sil. Romantická zákoutí, lidová architektura a krásné vyhlídky vybízí k poznávání. Na své si přijdou pěší turisté, cyklisté i příznivci golfu. K nezapomenutelným zážitkům patří plavba lodí. Ať už mají turisté namířeno po proudu Labe do Hřenska, nebo jsou zkušeným lodivodem převáženi magickými soutěskami na říčce Kamenici, zdejší kouzelné přírodní scenerie zaslouží velký obdiv. To vše nabídne krajina plná skalních roklí, vyhlídek a podstávkových domů.

Více informací na www.ceskesvycarsko.cz

Tipy na výlety:

 • TOP okruh: Proplujte Českým Švýcarskem (Děčín – Hřensko – soutěsky Kamenice – Pravčická brána)
 • Krásná Lípa – vstupní brána do Českého Švýcarska (Krásná Lípa – Dům českého Švýcarska - Köglerova naučná stezka)
 • Tiské stěny a Sněžník (Ostrov – Tisá – Sněžník – Děčín)

Jeseníky

kategorie „Cestovní ruch a lokální gastronomie“ 2015

Jeseníky lákají návštěvníky unikátní kombinací tradiční místní gastronomie a přírodního a kulturního dědictví. Navíc nabízí nejčistší vzduch ve střední Evropě.

Pro návštěvníky jsou připraveny jedinečné místní pokrmy vycházející ze slezské kuchyně. Jídla i nápoje se tu připravují dle původních receptů a kulinářské variace obsahují místní ingredience. Jeseníky jsou jedním z nejoblíbenějších turistických cílů nejen pro chutnou lokální gastronomii, ale také pro širokou škálu aktivit, které tento region nabízí.
Oblast je protkána nádhernými trasami pro pěší turisty i cyklisty. Zdejší kraj mohou pohodlněji poznávat i osoby s pohybovým omezením, které tu najdou speciální naučné vozíčkářské stezky či bezbariérové expozice v muzeích. V zimě jsou Jeseníky atraktivní hlavně pro lyžaře a běžkaře. Tato jedinečná jesenická krajina plná mystiky nabízí rovněž odpočinek a relaxaci v oblíbených Priessnitzových léčebných lázních nebo v Karlově Studánce.

Více informací na www.navstivtejeseniky.cz

Tipy na výlety:

 • Zámek Velké Losiny
 • Zámek Jánský Vrch
 • Ruční papírna a muzeum Velké Losiny
 • Na Pomezí - krasové jeskyně s krápníkovou výzdobou
 • Elektrárna Dlouhé stráně  - třetí největší přečerpávající vodní elektrárna na světě

Slovácko

kategorie „Obnova hmotného dědictví" (2010/2011)

Bohatá folklórní tradice, malebná krajina protkaná vinicemi a historickými památkami okouzlí každého. Slovácko nabízí cestu za zábavou i poznáním.

Barevnost krojů, tóny cimbálové muziky, ladnost pohybů při tanci a poctivá slovácká kuchyně spolu s lahodným vínem dodávají místu jedinečnost. Slovácko žije čilým ruchem a folklorními slavnostmi od masopustu až po advent. Ideální pro objevení regionu je síť cyklostezek. Jedna z nich vede podél známého Baťova kanálu. Po něm je možné se projet na člunu nebo výletní lodi a pozorovat úchvatnou přírodu. Pohled do údolí z vrcholků Chřibů a Bílých Karpat nabízí jedinečnou scenérii rozkvetlých strání a sluncem zalitých vinic. Historie Slovácka sahá až do starší doby kamenné. Nachází se tu jedny z nejvýznamnějších celoročně přístupných památek z období Velké Moravy ale také baroka. Tož vítejte na Slovácku…

Více informací na www.slovacko.cz

Tipy na výlety:

 • Přírodní stezky -  Pálava, Dolní Morava, Bílé Karpaty a Chřiby
 • Historické památky – hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Valtice, Lednice, Mikulov, Klášter a bazilika ve Velehradě

Bystřicko

kategorie„Voda - turistický cíl" 2009/2010

Jedinečný přírodní park s potoky a říčkami zdobí tajemné zříceniny, hrady a rozhledny. Bystřicko je rájem cyklistů, turistů a milovníků čisté přírody.

Oblíbená je cyklotrasa podél přehradní nádrže Vír, sjíždění řeky Svratky nebo řada rybníků, které v létě vybízí ke koupání. Obdiv si zaslouží i malebná krajina se zachovalou venkovskou architekturou. Hluboké, až kaňonovité údolí řeky a jejích přítoků kontrastuje s vysokým převýšením okolních kopců. Lákavá je také procházka po Vodohospodářské naučné stezce, která ukazuje návštěvníkům důležitou roli vody v příběhu celé krajiny. Pro dobrodruhy se pak v létě nad skalami pnou zajištěné cesty (tzv. via ferraty) Velká věž a Jezerní stěna, které nabízí atraktivní adrenalinový zážitek. V poslední době mají o Bystřicko zájem horolezci. V zimě tu vzniká největší česká přírodní ledová stěna, na kterou se sjíždí trénovat a soutěžit amatéři i profesionálové.

Více informací na www.info.bystricenp.cz

Tipy na výlety:

 • Hrad Pernštejn – kouzelný goticko renesanční hrad
 • Rozhledny Karasín a Horní les, odkud návštěvníci dohlédnout od rakouských po polské hranice
 • Kamenný románský kostelík nad obcí Vítochov – jedna z nejkrásnějších staveb Bystřicka
 • Kostel sv.Václava ve Zvoli, který je dílem stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela

Lipno

kategorie „Cestování bez bariér" 2012/2013

Krásná příroda, rozmanité služby a bezbariérový přístup k mnoha atrakcím. To jsou hlavní přednosti oblíbené turistické oblasti jihu Čech. I díky nim se sem rády vrací hlavně rodiny s dětmi.

Aktivně trávit svůj volný čas sem přijíždí turisté v kterémkoli ročním období.  Lipensko je rájem pro cyklisty. Vyznavači in-line bruslení jistě ocení stezku, jejíž pestrý a nenáročný profil kopíruje břeh jezera Lipna. Mezi jeden z největších zážitků oblasti patří návštěva Stezky korunami stromů s 40metrovou unikátní vyhlídkovou věží a bezbariérovým přístupem. Jen kousek odtud se nachází dětský park Království lesa. Tam na návštěvníky čekají nezapomenutelné zážitky, jako jsou originální prolézačky, lanovky, rozsáhlé provazové sestavy nebo lesní maxi trampolíny. V zimě se destinace mění v ráj lyžařů. Ti mohou za mrazivého počasí vyměnit lyže za brusle a užít si jedinečné přírodní kluziště. Díky projektu Lipno bez bariér si pak mohou zasportovat i handicapovaní.

Více informací na  www.lipno.info

Nabídka sportovních aktivit:

 • Skiareál Lipno nabízí přes 11 km sjezdovek a tři- čtyřsedadlové lanovky
 • Lipno nad Vltavou a Frymburk na zamrzlé hladině Lipenského jezera upravují 6 – 8 m širokou a 11 km dlouhou bruslařskou dráhu
 • Milovníky adrenalinu uchvátí Bikepark Lipno nebo Floutrejlové trasy

motto „discover europe‘s hidden treasures“